Megadeth

Raskaamman musiikin keskustelut
Post Reply
HeadCrusher
Posts: 210
Joined: Tue Aug 19, 2014 3:49 pm
Location: Hki

Re: Megadeth

Post by HeadCrusher »

Siitä uutta MegaDavea.

Ei huono ollenkaan, ehkä hieman liian tutun kuuloinen biisi Davelta, mutta kyllä tämä paremmin toimii kuin mikään Super Colliderin kappaleista.
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

Jaahas, pistettiin sitten kuultavaksi ennakkoon. Toimii! Jos kaksi sinkkua ovat näinkin rankkoja, niin mielenkiinnolla odotellen koko levyä. Tai ehkä on tarkoituksella pistetty kaksi rankinta vetoa sinkkuina pihalle, että vanhat fanit menevät innolla ostamaan levyn, jossa sitten loput biisit ovat jotain läpsyttelyä... Noh, ehkä ei kuitenkaan.
clairvoyant wrote:Jos väliosien eka soolo on Daven käsialaa (toka ei ainakaan ole), niin hyvässä terässä on maestro.
Eiköhän tuo Daven ole, sen verran tutulta kuulostaa.
clairvoyant wrote:Aavistuksen ehkä laiskahko avausralliksi tosin.
Tämän noteerasin myös, eli pari pykälää nopeampi tempo olisi tehnyt biisistä vielä tykimmän aloituksen. Mutta toimiipa se näinkin.
Noble Savage
Posts: 69
Joined: Tue Feb 04, 2003 3:43 pm
Location: Oulu

Re: Megadeth

Post by Noble Savage »

Onpa kertakaikkiaan makian kuulonen ralli. Kolahti huomattavasti kovempaan kuin Fatal Illusion, joka sekin oli ihan hyvä kipale. Kuulostaa Super Colliderin jälkeen ihan lupaavalta.
Pagan Fears
Posts: 1448
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:33 pm
Location: Lahti

Re: Megadeth

Post by Pagan Fears »

Ihan kelpo kipale, Fatal Illusion kolahti tosin paremmin. Tempoa olisi tosiaan saanut hiukan nostaa.
Wictorey
Posts: 953
Joined: Thu Aug 22, 2002 7:13 pm
Location: Helsinki

Re: Megadeth

Post by Wictorey »

Sehän oli oikein mukava. Tempovalituksia en ihan ymmärrä, koska meno oli tiukkaa alusta loppuun eikä Megadeth nyt koskaan ole ollut varsinaisesti tunnettu maailman nopeimpana bändinä (ellei ihan alkuaikojen kaahauksia lasketa).
clairvoyant
Posts: 997
Joined: Thu Mar 20, 2003 1:16 pm
Location: Kuusamo
Contact:

Re: Megadeth

Post by clairvoyant »

Joo, ei se nopeus ole mikään itseisarvo. Parempi kun tekevät sellaista mitä kerkeää vielä livetilanteessakin soittamaan.
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Megadeth

Post by Jussi »

Hyvä biisi oli & samaa lupaa albumilta* vaikken mie mitään vikaa Fatal Illusionissakaan kuullut.

*miksi muuten kaikki tuo viha Super Collideria kohtaan? Minusta sillä oli paljon hyviä biisejä; ei toki Endgamen veroinen mutta niukasti parempi kuin tasaväkinen UA ja varsinkin floppi-Thirteen!
Toxic Enema
Posts: 434
Joined: Wed May 18, 2005 4:58 pm

Re: Megadeth

Post by Toxic Enema »

Ovathan UA (erirtyisesti aloitusviisikko) ja Thirteen linjakkaampia levyjä kuin Super Collider. Super Colliderilta erottui edukseen vain puoliksi cover-biisi Kingmaker ja Dance in the Rain. Heikoimpaan kolmikkoon Megadeth-kiekoista menee mielestäni. Paikoitellen jopa Riskiä kuuntelee mieluummin. Paljon ei siis vaadita parantamiseen.
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

Super Colliderista en ole edelleenkään saanut oikein mitään irti. Ainoa biisi jota olen siltä kuunnellut silloin tällöin on Cold Sweat. Hyvin onnistunut koveri. Muuten sitten onkin aikalailla hiljaista onnistumisten suhteen. Noh, itseasiassa nimibiisi taitaa kuitenkin olla levyn paras. Menisi ihan hyvin vaikkapa sinne Riskille, jossa on myös hyviä biisejä. Mutta ongelmana on vain se, että jos tekee mieli kuunnella Megadethia, niin kuuntelen aina sitä rankempaa tuotantoa ja näin ollen tuollaiset läpsyttelyt jäävät paitsioon, vaikka sinällään toimivia biisejä olisivatkin.

Kolmas mieleen positiivisesti jäänyt kappale Super Colliderilta on tuo yleisesti levyn parhaaksi kehuttu Dance In The Rain. Tosin siinäkin mieltä lämmittää lähinnä se hyvä kertsi. En ymmärrä millään, että mikä idea oli laittaa Draiman laulamaan osuutensa ilmeisesti pää vessanpöntössä. Kannattaa ottaa vieraileva tähti featuroimaan ja sitten sabotoida suoritus tuollaisella efektoinnilla. Niin ja Kingmakeria en pysty kuuntelemaan, kun ärsyttää niin kovasti Children Of The Grave -lainailut.

Thirteenistä jäi myös aikanaan valju mielikuva, mutta onhan se nyt Super Collideriin verrattaessa varsin hyvä. Sieltä löytyy vanhojen lämmittelyiden avustuksella kuitenkin mm. Never Deadia, New World Orderia ja Millennium Of The Blindia.
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Megadeth

Post by Jussi »

Mie taas siksi vertasin, kun United Abominationsin hyvät biisit
huiput:

Amerikhastan
Gears Of War
Sleepwalker
Washington Is Next
Play For Blood


hyvät:

Never Walk Alone...a Call To Arms
United Abominations
Out On The Tiles
Black Swan


kuraa:

a Tout Le Monde (Set Me Free)
Blessed Are The Dead
You're Dead
Burnt Ice

Ovat aika tasaväkisessä määrässä SC:in hyvien kanssa:
huiput:

Forget To Remember
Dance In The Rain
a House Divided
The Blackest Crow
Don't Turn Your Back…


hyvät:

Beginning Of Sorrow
Kingmaker
Super Collider
Cold Sweat


kuraa:

Burn!
Built For War
Off The Edge
All I Want
13:sta ei taas löydy helmiä kuin nimibiisi, Wrecker, Public Enemy No. 1 & Never Dead. Sudden Death & Whose Life (Is It Anyways) ovat ihan OK. Eli puolet uusista 10 kappaleesta = keskinkertainen tai jopa huono levy.

Noita ChosenTwon mainitsemia uusiobiisejä en oikein osaa arvostaa siltä, tylsä ja halpa ratkaisu minusta. Samalla logiikalla jonkin best of:in pitäisi olla se kaikkein parhain MD-albumi?
HeadCrusher
Posts: 210
Joined: Tue Aug 19, 2014 3:49 pm
Location: Hki

Re: Megadeth

Post by HeadCrusher »

^Minusta Super Colliderilla ei ollutkaan muita hyviä kuin Kingmaker ja Don't Turn Your Back. United Abominationsilla sitten taas vaikkapa Sleepwalker, Washington Is Next, Never Walk Alone...A Call To Arms tai Play For Blood.

Th1rt3enilla se sinkkubiisi, Whose Life [Is It Anyways?] ja We The People ihan ok biisejä. Muuten aika turhaa huttua koko levy.
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

Jussi wrote:Noita ChosenTwon mainitsemia uusiobiisejä en oikein osaa arvostaa siltä, tylsä ja halpa ratkaisu minusta. Samalla logiikalla jonkin best of:in pitäisi olla se kaikkein parhain MD-albumi?
Tämä vertaus käy mielestäni enemmänkin tuohon United Abominationsilta löytyvään A Tout Le Mondeen. Kyseisestä kappaleesta on julkaistu kunnollinen versio aiemmalla albumilla, joten en ymmärrä millään, että mikä pointti oli tehdä tuo uusi versio. Tuossa kun ei ole edes mitään suorituksellista tai soundillista parannusta Youthanasiaan verrattuna. Esim. Exoduksen Let There Be Bloodin ymmärrän ja kuuntelen sitä mieluummin kuin alkuperäistä, sillä onhan sen soundit ja soitannolliset suoritukset aikalailla eri planeetalta Bonded By Bloodiin verrattuna. Puhumattakaan Baloffin ääntelystä, joka ei oikein iske... Noh, nyt lähti menemään vähän ohi aiheen.

Mutta eli tuo A Tout Le Monde nyt on vähän niin kuin olisi nakattu se alkuperäinen mukaan vain sellaisenaan. Sen sijaan Thirteenin New World Order ja Millennium Of The Blind on aiemmin julkaistu vain tuollaisina enemmän tai vähemmän keskeneräisinä demoiluina, uusintajulkaisujen bonusraitoina.... Itseasiassa on mennyt ihan ohi, että New World Order on näköjään julkaistu myös Duke Nukem Soundtrackilla ihan "viimeisteltynä". Minä kun muistelin, että Megadethilta olisi tullut siinä yhteydessä pihalle vain se Duke Nukem Theme. Noh, anyways, kuuntelen mieluummin noita Thirteenin valmiita versioita kuin niitä aiempia laatikon pohjalta kaivettuja bonusraitoja, joten lasken ne Thirteenin vahvuuksiksi.

Vaikka United Abominationsilla on tuo A Tout Le Monde -turhake, niin kyseisestä levystä on kyllä muodostunut hiljalleen ehdoton suosikkini Megadethin 2000-luvun tuotannosta. Washington Is Next! on suosikkini 2000-luvun Megadethilta Blackmail The Universen ohella ja muita ehdottomia tapporaitoja löytyy runsaasti; kuten Sleepwalker, United Abominations, Gears Of War ja Amerikhastan. Super Colliderilta ne kohokohdat jo mainitsinkin, eli sieltä en löydä yhtään tuon kategorian biisiä. Voihan siltäkin levyltä vielä löytyä jotain toimivaa, jos jaksaisi paremmin kuunnella. Nyt kun ei oikein muista mitään mistään kappaleesta muutamaa lukuunottamatta. Ongelma on vain se, että ei oikein kiinnosta aloittaa sen levyn kuuntelua, kun ne jutut jotka muistaa eivät kauheasti vakuuta.

United Abominationsista pitää vielä mainita, että levyn ehdoton vahvuus on Megadethin paras kakkoskitaristi sitten Friedmanin. Droverin tyyli sooloilla maistuu todella hyvin, siinä missä tuon jälkeen kehiin hypännyt Broderick oli valitettavan tylsä. Ja Loureiro näyttäisi parin biisin perusteella jatkavan enemmänkin sitä Broderickin linjaa.

Out On The Tiles ja Black Swan puuttuvat minun hyllystäni löytyvältä United Abominationsilta. Pitäisi kyllä melkeinpä metsästää versio jossa ne ovat mukana. Bonusbiisit ovat kivoja niin kauan kuin eivät ole demoja tai livejä (eli haista paska -bonuksia), mutta on se nyt helvetti kun niitä pistetään mukaan vain johonkin 10 kappaleen superhypererikoispainokseen, joka on saatavilla ainoastaan Nepalin vuoristosta ja maksuksi kelpaa vain himalajanpuolivuohi.
Paka
Posts: 295
Joined: Tue May 22, 2007 2:23 pm

Re: Megadeth

Post by Paka »

ChosenTwo wrote:Out On The Tiles ja Black Swan puuttuvat minun hyllystäni löytyvältä United Abominationsilta. Pitäisi kyllä melkeinpä metsästää versio jossa ne ovat mukana. Bonusbiisit ovat kivoja niin kauan kuin eivät ole demoja tai livejä (eli haista paska -bonuksia), mutta on se nyt helvetti kun niitä pistetään mukaan vain johonkin 10 kappaleen superhypererikoispainokseen, joka on saatavilla ainoastaan Nepalin vuoristosta ja maksuksi kelpaa vain himalajanpuolivuohi.
No mutta eikös se Black Swan löydy tolta Thirteeniltä?
Anyhoo...
Thirteen on vähän ongelmallinen levy koska siinä on niin paljon noita "uudelleenlämmittelyjä" mukana. Tykkään kyllä esim. Millennium of the Blindista ihan sikana ja on upeeta, että siitä on saatu ns. virallinen versio. Hieman kyllä ehkä saa osakseen semmosen sopparintäyttö -leiman onnistumisistaan huolimatta. Super Collideria en oo vielä edes ostanu levyhyllyyn. Ei vaan oo streamiversiona lähteny niin kovaa.
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

Paka wrote:No mutta eikös se Black Swan löydy tolta Thirteeniltä?
Joo löytyy, mutta olisi se alkuperäinenkin versio kyllä kiva saada myös kuunneltavaksi, kun kerta on kuitenkin ihan kunnollisena versiona ollut UA:llakin mukana (ja vielä Sneapin soundeilla ja Drover kitarassa). Tosin enemmän kyllä se Zeppelin-vetäisy kiinnostaisi.
apinaivo

Re: Megadeth

Post by apinaivo »

ChosenTwo wrote:
Paka wrote:No mutta eikös se Black Swan löydy tolta Thirteeniltä?
Joo löytyy, mutta olisi se alkuperäinenkin versio kyllä kiva saada myös kuunneltavaksi, kun kerta on kuitenkin ihan kunnollisena versiona ollut UA:llakin mukana (ja vielä Sneapin soundeilla ja Drover kitarassa). Tosin enemmän kyllä se Zeppelin-vetäisy kiinnostaisi.
UA sessioiden Black Swania ei löydy miltään julkaisulta. Se oli aikoinaan pre-order download ja tästä syystä Th1rteenillä "previously unreleased".

UA:n jaappaniversiolta löytyy ainoastaan Out on the tiles.
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

apinaivo wrote:UA sessioiden Black Swania ei löydy miltään julkaisulta. Se oli aikoinaan pre-order download ja tästä syystä Th1rteenillä "previously unreleased".

UA:n jaappaniversiolta löytyy ainoastaan Out on the tiles.
No näinhän se tosiaan meni. Eli puolustaa kyllä paikkaansa Thirteenillä tuokin kappale, kun kerta ei ole muuten saatavilla. Vaikka enemmän se alkuperäinen kiinnostaisi edellä mainituista syistä johtuen. Enpä ole muuten koskaan mitään Japani-versioita ulkomailta hankkinut ja pikaisella googletuksella tuollaisilla on sen verran hintaa, että eipä välttämättä intoudu oikein yhden kappaleen vuoksi siihen lähtemäänkään. Noh, odotellaan sitten Hidden Treasures II:sta...
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

[youtube]FngG1BIlpl0[/youtube]

Kuuntelin alkuperäisen pari päivää sitten ja Megadeth kyykyttää sitä kyllä 100-0. So far 3/3 uusista biiseistä toimii.
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Megadeth

Post by Jussi »

ChosenTwo wrote:
apinaivo wrote:UA sessioiden Black Swania ei löydy miltään julkaisulta. Se oli aikoinaan pre-order download ja tästä syystä Th1rteenillä "previously unreleased".

UA:n jaappaniversiolta löytyy ainoastaan Out on the tiles.
No näinhän se tosiaan meni. Eli puolustaa kyllä paikkaansa Thirteenillä tuokin kappale, kun kerta ei ole muuten saatavilla. Vaikka enemmän se alkuperäinen kiinnostaisi edellä mainituista syistä johtuen. Enpä ole muuten koskaan mitään Japani-versioita ulkomailta hankkinut ja pikaisella googletuksella tuollaisilla on sen verran hintaa, että eipä välttämättä intoudu oikein yhden kappaleen vuoksi siihen lähtemäänkään. Noh, odotellaan sitten Hidden Treasures II:sta...
Tä, onhan se julkaistu, juuri kuten sanoit, pre-order download tuolloin & saatavilla; kuuluu mun mielestäni UA:lle: https://en.m.wikipedia.org/wiki/United_Abominations

Youtubessa ei ole? Voin lähettää ämpärit meiliin jos kiinnostaa.
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

Jussi wrote:Youtubessa ei ole? Voin lähettää ämpärit meiliin jos kiinnostaa.
Kyllä tuo näyttäisi Youtubessa olevan, joten pitää sieltä kuulostella. Ja kiitokset tarjouksesta, mutta periaatteenani on nykyisellään ostaa kaikki musiikki, eikä hommailla niitä fileitä muuten. Kun toisaalta ei taasen digitaalisetkaan ostokset kiinnosta, niin siksipä meinaa vähän ärsyttää biisit ja levyt joita ei ole myynnissä (ellei sitten jossain ulkomailla suurella rahalla).
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Megadeth

Post by Jussi »

^ tuo on jo aika hooceetä, jos KAIKKI pitää olla fyysisenä tai ei ollenkaan :shock: itsekin lähestyn 1600 CD:tä seuraavana satalukuna ja ostan niitä viikoittain, mutta juuri siksi olen jo vuosia warettanut aivan hyvällä omallatunnolla bonukset. Ei kukaan voi olettaa sun ostavan useampaa painosta samaa albumia.

Mun UA on ihan tavallinen jewelcase, mutta hyllyssäolevan kun pitää erota aina digitaalisesta (& päinvastoin), olen lisännyt nuo sen perään. Onpahan sitten aina erilainen koti > auto / puhelinkuuntelussa.

Minusta ei demobonareissakaan ole mitään vikaa, varsinkaan jos ne ovat 'original', eli muuta versiota ei välttämättä ole tehtykään. Livet ja vaihtoehtoiset miksaukset kyllä = bleh. Ja niin, nuohan oli molemmat tuolla, ite tykkään enemmän alkuperäisestä Black Swanista kyllä.
ChosenTwo wrote:Bonusbiisit ovat kivoja niin kauan kuin eivät ole demoja tai livejä (eli haista paska -bonuksia).
[youtube]2L6PwuuL49g[/youtube]
edit: kuka muistaa vielä, miten The System Has Failedin bonus oli Frehley/Criss Kiss-klassikko Strange Ways tai Sabbathille tehtiin toinenkin Nativity In Black-tribuutti, jolle Dave hyvien melodioiden ystävänä valitsi viisaasti Never Say Dien, eikä mitään (vitun) Paranoidin kaltaista hohhoijaa. Eka MD-biisi mille Al Pitrelli ehti soittamaan!
ChosenTwo
Posts: 142
Joined: Wed Oct 09, 2013 5:20 pm
Location: Vaasa
Contact:

Re: Megadeth

Post by ChosenTwo »

Jussi wrote:^ tuo on jo aika hooceetä, jos KAIKKI pitää olla fyysisenä tai ei ollenkaan :shock: itsekin lähestyn 1600 CD:tä seuraavana satalukuna ja ostan niitä viikoittain, mutta juuri siksi olen jo vuosia warettanut aivan hyvällä omallatunnolla bonukset. Ei kukaan voi olettaa sun ostavan useampaa painosta samaa albumia.
No joo, kyllähän tuo on aikalailla terveellisempi lähestymistapa asiaan. Ja enpä minä ole niitä eri versioita levyistä kauheasti kuitenkaan ostanutkaan, lähinnä sitten vain kironnut ja toivonut, että tulevat joskus jossain muussa muodossa (yleensä se kokoelma) saataville.

Onhan se nyt tuon Dystopian kanssakin hieman perseestä, että jos ostan sen normaalin CD:n, niin saan 11 kappaletta. Japani-versiolla taasen olisi näiden lisäksi bonusbiisi Me Hate You. Ja iTunes-versiolla on bonusbiisit Look Who's Talking ja Last Dying Wish, mutta ei tuota Me Hate Youta. Eipä ole helpoksi asioita tehty.
Jussi wrote:kuka muistaa vielä, miten The System Has Failedin bonus oli Frehley/Criss Kiss-klassikko Strange Ways tai Sabbathille tehtiin toinenkin Nativity In Black-tribuutti, jolle Dave hyvien melodioiden ystävänä valitsi viisaasti Never Say Dien, eikä mitään (vitun) Paranoidin kaltaista hohhoijaa. Eka MD-biisi mille Al Pitrelli ehti soittamaan!
Nämä on näitä vähän liian hyvin piilotettuja raitoja. Etenkin tuo Strange Ways on kyllä mysteeri edelleenkin. Se löytyy Warchestilta ja Wikipedian info kertoo "previously unreleased; recorded for Kiss My Ass (1994)". Mutta ei se ainakaan tuolla Kiss My Assilla ole mukana. Eli se on nauhoitettu tuolle levylle, mutta se ei ole päässyt mukaan?
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Megadeth

Post by Jussi »

ChosenTwo wrote:
Jussi wrote:kuka muistaa vielä, miten The System Has Failedin bonus oli Frehley/Criss Kiss-klassikko Strange Ways tai Sabbathille tehtiin toinenkin Nativity In Black-tribuutti, jolle Dave hyvien melodioiden ystävänä valitsi viisaasti Never Say Dien, eikä mitään (vitun) Paranoidin kaltaista hohhoijaa. Eka MD-biisi mille Al Pitrelli ehti soittamaan!
Nämä on näitä vähän liian hyvin piilotettuja raitoja. Etenkin tuo Strange Ways on kyllä mysteeri edelleenkin. Se löytyy Warchestilta ja Wikipedian info kertoo "previously unreleased; recorded for Kiss My Ass (1994)". Mutta ei se ainakaan tuolla Kiss My Assilla ole mukana. Eli se on nauhoitettu tuolle levylle, mutta se ei ole päässyt mukaan?
Muistaakseni julkaistiin TSHF:n walmart- (tai bestbuy) kauppaketjun oman version bonuksena tuolloin, eli oli julki ennen Warchestiä. Genellä meni tribuuttilevyn kanssa moni bändi pieleen levy-yhtiösotkujen vuoksi, vähemmän yllättäen, miksi KAM onkin noin tylsä lopputulemaltaan.
Nostromo
Posts: 855
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:03 am
Location: Vantaa

Re: Megadeth

Post by Nostromo »

Milläs näistä uudemmista lätyistä oli avausbiisinä(?) se mainio tilutusinstrumentaali?
The Avenger
Posts: 134
Joined: Sat Feb 21, 2009 11:56 am

Re: Megadeth

Post by The Avenger »

Nostromo wrote:Milläs näistä uudemmista lätyistä oli avausbiisinä(?) se mainio tilutusinstrumentaali?
Endgamen Dialectic Chaosta tässä varmaan haetaan? On kyllä hyvää tiluttelua, ja muutenkin kevyesti 2000-luvun parasta Megadethia koko levy.
mad-mike
Posts: 442
Joined: Sat Apr 14, 2012 2:17 pm

Re: Megadeth

Post by mad-mike »

Uskoni palasi Megadethiin taas kun kuuntelin Dystopian kaksi julkaistua kipaletta. Otin riskin ja tilasin ennakkoon LP:n. Jos tämä lupaavista kappaleista huolimatta on läpsyttelyä, en usko ostavani ikinä enää yhtään megadethin levyä.
Post Reply