Power metal

Raskaamman musiikin keskustelut
Post Reply
DIABLO2
Posts: 5
Joined: Tue Oct 15, 2013 1:09 pm

Re: Power metal

Post by DIABLO2 »

Hei... joskus jossain oli Candlemass luokiteltu "epic power doom metaliksi".

Onko teidän mielestänne powerilla ja doomilla tosiasiassa paljonkaan yhteistä? Edes Candlemassin tapauksessa?
P.K.
Posts: 1095
Joined: Fri Dec 05, 2008 11:53 am

Re: Power metal

Post by P.K. »

DIABLO2 wrote:Hei... joskus jossain oli Candlemass luokiteltu "epic power doom metaliksi".

Onko teidän mielestänne powerilla ja doomilla tosiasiassa paljonkaan yhteistä? Edes Candlemassin tapauksessa?
Pitää nyt muistaa että power metallin merkitys 80-luvulla oli aivan erilainen kuin nykyään. Tuolloin poweria saattoi olla mikä tahansa nopea hevi, ja Candlemassilla on myös aika ripeitäkin osia osassa biiseistä joten ei tuo kuvaus niin yllättävä ole. Epic Doom Metal on ehkä ekan levyn nimeä mukaillen osuvin.
Nostromo
Posts: 855
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:03 am
Location: Vantaa

Re: Power metal

Post by Nostromo »

Nää on kyllä tärkeitä nämä luokittelut.
Jarkale

Re: Power metal

Post by Jarkale »

Human Fortressin Raided Land on muutaman spotify-pyörityksen jälkeen huomattavasti täällä saamaansa mainetta komeampi tuotos. Tuntuu paranevan joka kuuntelulla niinkuin aikoinaan ne kaksi loistolevyään. Ja Monsanton laulut sopii yhtyeelle hel-vetin hyvin! Mie tykkään, ei oo muitten pakko, mutta harmi vaan jos jääpi hyvä levy paitsi ansaitsemaansa huomiota... Ihan niinkuin maailmassa ikinä ennen semmoista olisi tapahtunut.. :roll:

-> Äxän sivuille tuttavallisesti hän.
Jonius
Posts: 402
Joined: Wed Mar 10, 2010 2:50 pm

Re: Power metal

Post by Jonius »

Tuli myös tutustuttua Keldianiin viime viikon aikana ja onhan se kova. Outbound ehkä tällä hetkellä lemppari kolmikosta. Never Existed... Tää on soinut päässä jo monta päivää, helvetin kova biisi.
Lane
Posts: 287
Joined: Mon Sep 09, 2002 1:40 pm

Re: Power metal

Post by Lane »

Komppaan Jarkaletta. Human Fortressin 'Raided Land' avautuu vähitellen, kahden ensimmäisen levynsä tapaan. Alkaa olemaan aika hieno levy jo tässä vaiheessa kun kuunteluita takana toista kymmentä. Paremmin Monsanto tässä vetää kuin Revolution Renaissancessa, vaikka toivoin esittelevän enemmän sitä "rajumpaa" puolta tällä uutukaisella. Seuraava levy onkin sitten vielä parempaa, Jos Monsanto bändin riveissä jatkaa. Alkaa varmasti löytymään erilaisia nyansseja enemmän.
Jonius
Posts: 402
Joined: Wed Mar 10, 2010 2:50 pm

Re: Vs: Power metal

Post by Jonius »

Huh, taas tuli tehtyä YouTubesta kova löytö. Eeppisempää menoa Australiasta. Bane Of Winterstorm. Jos Evertale oli kova, niin tää on vielä kovempi.

Levyllä on "vain" viisi biisiä, mutta pituutta niiltä löytyy sitäkin enemmän. Muunmuassa Spotifystä löytyy levy ja YouTubessakin näyttää biisit olevan.

[youtube]lIymwhPu6_U[/youtube]
[youtube]88RBTSsHVmY[/youtube]
[youtube]zEm3u-u0JGo[/youtube]
Jonius
Posts: 402
Joined: Wed Mar 10, 2010 2:50 pm

Re: Vs: Power metal

Post by Jonius »

Powerin ystävien kannattaa katsastaa jenkkiläisen Armoryn levy Empyrean Realms.

Edit: Mietin, että Tämä Armoryn laulajan ääni muistuttaa paikoitellen jotakuta. Tänään sain sen päähäni. Äänestä tulee mieleen edesmenneen Machine Menin laulaja Antony Parviainen. Varsinkin matalemmissa äänissä.

[youtube]VKqPQENE4Sk[/youtube]
Esanssi
Imperiumi Crew
Posts: 662
Joined: Sat Nov 05, 2005 7:37 pm
Location: Helsinki
Contact:

Re: Power metal

Post by Esanssi »

Perusasioiden äärellä olemme, monessakin mielessä:

[youtube]j3_OzLpBysU[/youtube]

Koko levyhän on arvosteltu Imperiumissa täällä!
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Power metal

Post by Jussi »

Videoita kyllä suolletaan niin paljon, ettei ehdi katsomaan kuin nipuissa, asiasta tehden. Mutta jos tämä (parempi) Messenger ei ole tuttu, kannattaa ainakin kuunnella!

The Spectre :!:

Meininki on kaikinpuolin ulkoisia tyyliseikkoja (l. niiden vähyyttä) myöten kohdillaan. Vaihtuuko siellä kävelykeppikin jossain välissä ihan miekaksi 8) No joo, mutta kitaraharmoniat, kertsi, modulaatio, bassarit = se juttu.
Davy Jones
Posts: 844
Joined: Mon Jul 09, 2007 3:51 pm

Re: Power metal

Post by Davy Jones »

Jussi wrote:kannattaa ainakin kuunnella!
No katsoa ei todellakaan tätä larppausta kannata. :D Itse biisi jopa ihan kelvollinen (etenkin ensimmäisen puoliminuuttisen riffi sekä kertosäe). Tuskin tulee kuitenkaan tähän koskaan enää palattua ja huomenna koko bändi/kappale on unohtunut.

edit. Tuo uusi ROF oli kyllä vieläkin kamalampi. En meinannut edes jaksaa kertosäkeeseen asti, ja kun se ilmeisesti vihdoin tuossa vajaan 2 minuutin kohdalla alkoi, niin harmitti, että odotin.

edit2. Tuo Joniuksen laittama Armory sen sijaan kuulosti lupaavalta. Oli jostain syystä jäänyt tsekkaamatta, vaikka noinkin vanha viesti oli. Laulajan ääni on erittäin miellyttävä ja biisi on mukavan hyväntuulista duurivoittoista keskitempomeloa, vaikkei pyörää uudelleen keksitäkään. Erityismaininta loistavista syntikoista!
Palantyre
Posts: 477
Joined: Sun May 04, 2003 2:21 pm
Location: Pori

Re: Power metal

Post by Palantyre »

Jussi wrote:Videoita kyllä suolletaan niin paljon, ettei ehdi katsomaan kuin nipuissa, asiasta tehden. Mutta jos tämä (parempi) Messenger ei ole tuttu, kannattaa ainakin kuunnella!

The Spectre :!:

Meininki on kaikinpuolin ulkoisia tyyliseikkoja (l. niiden vähyyttä) myöten kohdillaan. Vaihtuuko siellä kävelykeppikin jossain välissä ihan miekaksi 8) No joo, mutta kitaraharmoniat, kertsi, modulaatio, bassarit = se juttu.
Paras juttu tuossa videolla on tuo suuri USB-liitäntää tarkoittava symboli tuossa lattiassa. :lol: :lol:
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Power metal

Post by Jussi »

Hienoa, uutta keväällä = kesäkeikkoja? Tuskin tällä euroopan suunnalla kuiten...
Italian folk power metallers Elvenking have just revealed the title and the release date for their upcoming album, the successor of Era. The new album will have the ambitious title of The Pagan Manifesto and will be released on May 9th via AFM Records. Below you can have a glimpse of what the album will be about.
Davy Jones
Posts: 844
Joined: Mon Jul 09, 2007 3:51 pm

Re: Power metal

Post by Davy Jones »

Oho, täysin puun takaa tämä! Onkohan mun FB-seurannassa asetuksissa jotain häikkää, kun ei ole levyntekojuttuja seinälle osunut. Hieno uutinen joka tapauksessa. Era oli hyvä, mutta vieläkin enemmän saa palata sinne kahden ekan tunnelmiin. Pagan levyn nimessä antaa pienen lupauksen. 8)
Davy Jones
Posts: 844
Joined: Mon Jul 09, 2007 3:51 pm

Re: Power metal

Post by Davy Jones »

Puidaanko tuota uutta Vanishing Pointia jossain (Mape antoi ysipuoli)? Nimibiisi on ainakin todella tiukka progpoweraor-pläjäys. Kohta makustelemaan koko levyä.
Jussi
Posts: 10669
Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
Location: Oulu (Rollo)

Re: Power metal

Post by Jussi »

Davy Jones wrote:Puidaanko tuota uutta Vanishing Pointia jossain (Mape antoi ysipuoli)?
Progeketjussa.

Olisivatko tehneet toisenkin (tai siis kolmannen) hyvän biisin nyt? Kun 2001 syssyllä lämppäsivät SA:n kanssa Gamma Rayta NWO-rundilla, jäi vain Never Walk Away setistään mieleen Nosturissa. Ja Tangled In Dreamilla oli sitten sen lisäksi jokin toinenkin hyvä biisi, kun sen joskus LMP-2€ aleista melkein osti.
Davy Jones
Posts: 844
Joined: Mon Jul 09, 2007 3:51 pm

Re: Power metal

Post by Davy Jones »

Jussi wrote: Progeketjussa.
Ok, siellä tosin palstatoveri Esanssi tarjosi lättyä myös tänne. :D

Mulla ei ole juuri kosketuspintaa VP:iin. Hajabiisejä sieltä täältä, mutta ei juuri muistikuvaa. Sonatan "Two Minds, One Soul" -coverin jälkeen piti tutustua, mutta ei iskenyt silloin. Siitä on tosin jotain 10 vuotta vissiin ja maku on "kehittynyt" sen jälkeen. Jos mape antaa progepowerille ysipuoli, niin se riittää jo mahdollisuuden antamiseen.

Ja toistamiseen: tuo nimikappale on ainakin loistava.
mape
Site Admin
Posts: 2760
Joined: Thu Aug 22, 2002 6:39 pm
Location: Espoo
Contact:

Re: Power metal

Post by mape »

Pieni muistutus, kun se levykin kohtapuoliin kuitenkin tulee.

http://areena.yle.fi/tv/2130909

Ennustan kohtalaisen siedettävää meloalbumia, sekavasti käyttäytyvää japanilaista fanikantaa ja Vuoden Tulokas -Emmaa.
Esanssi
Imperiumi Crew
Posts: 662
Joined: Sat Nov 05, 2005 7:37 pm
Location: Helsinki
Contact:

Re: Power metal

Post by Esanssi »

^ ^

En oikein tiennyt kumpaan olisin Vanishing Point -uutisia laittanut, koska peruspoweriksi se on ehkä vähän liian quirky, kun taas hardcore-progistit pitää sitä liian "spiidinä". Yritä siinä sitten.

No, joka tapauksessa mulla ei ole bändltä muuta levyä kuin Tangled in Dream. Kuuntelin sen muistin virkistykseksi eilen, ja olen edelleen sitä mieltä, että puolet tästä levystä on timanttia ja toinen puoli sitten ihan hyvää. Surreal, Samsara, Closer Apart, Bring on the Rain ja The Real You ovat huippubiisejä. Tykkibiisejä ei riitä loppuun asti, minkä lisäksi tuotanto on erityisesti rumpujen osalta vähän tuhnu.

Ekaa en ole kuullut ollenkaan, Embrace the Silencelta ja Fourth Seasonilta vain pari kappaletta. Tämän uuden tilasin Mapen arvion ja parin näytteen perusteella, "When Truth Lies" on ainakin linjassa bändin parhaimmiston kanssa. Hieman skeptisesti suhtauduin, että tuleeko bändiltä enää mitään, kun mm. perustajajäsen Tommy Vucur lähti kävelemään jo vuonna 2010.

Ihan off-topicina totean tähän loppuun, että pelottavan kova vuosi on, kun uuden levyn julkaisee: Seventh Wonder, Vanishing Point, Adamantra, Simulacrum, Vanden Plas, Threshold, Poverty's No Crime... Mitä vielä? Marillion, Overhead tai Von Hertzen Brothers tuskin pistää uutta lättyä ihan näin nopeasti pihalle. Mitäs Symphony X puuhaa? Siihen liittyen odottaisin myös uutta levyä Anthrielilta.

Mikäs tässä.
Esanssi
Imperiumi Crew
Posts: 662
Joined: Sat Nov 05, 2005 7:37 pm
Location: Helsinki
Contact:

Re: Power metal

Post by Esanssi »

mape wrote:Pieni muistutus, kun se levykin kohtapuoliin kuitenkin tulee.

http://areena.yle.fi/tv/2130909

Ennustan kohtalaisen siedettävää meloalbumia, sekavasti käyttäytyvää japanilaista fanikantaa ja Vuoden Tulokas -Emmaa.
Hämmentävän hyvä toi laulaja, tai siis ainakin korkeat äänet tulevat varsin nätisti. Ja kitaristin valkoset tennarit on ku Geoff Tatella Livecrimella!
mape
Site Admin
Posts: 2760
Joined: Thu Aug 22, 2002 6:39 pm
Location: Espoo
Contact:

Re: Power metal

Post by mape »

No, toi yo. UMK-veto on kyllä playback, mutta juu, hyvinhän se Viljami laulaa joka tapauksessa.
WilliamTheBloody

Re: Power metal

Post by WilliamTheBloody »

mape wrote:No, toi yo. UMK-veto on kyllä playback, mutta juu, hyvinhän se Viljami laulaa joka tapauksessa.
..Ja Lindsay Lohan soittaa hyvin kitaraa :D
mape
Site Admin
Posts: 2760
Joined: Thu Aug 22, 2002 6:39 pm
Location: Espoo
Contact:

Re: Power metal

Post by mape »

mape
Site Admin
Posts: 2760
Joined: Thu Aug 22, 2002 6:39 pm
Location: Espoo
Contact:

Re: Power metal

Post by mape »

WilliamTheBloody wrote:
mape wrote:No, toi yo. UMK-veto on kyllä playback, mutta juu, hyvinhän se Viljami laulaa joka tapauksessa.
.Ja Lindsay Lohan soittaa hyvin kitaraa :D
Ei taida Lindsay kuitenkaan olla käyny Sibistä? ;)
Munamankeli
Posts: 1165
Joined: Tue Apr 22, 2003 9:10 am
Location: Turku, Helsinki

Re: Power metal

Post by Munamankeli »

mape wrote:
Ei taida Lindsay kuitenkaan olla käyny Sibistä? ;)
Ja nimenomaan siksi käytöstavat opittiin jo nuorena suoraan Törkytehtaasta, mutta poseeraus on jumalainen.

Vaan olipa tarttuva biisi. Itse asiassa nyt muistan kuulleeni sen radiossa, mutten osannut yhdistää.
Post Reply