Power metal
-
- Posts: 2859
- Joined: Wed Aug 28, 2002 7:11 am
- Location: Helsinki
- Contact:
Re: Power metal
Nyt vissiin ilmestynyt se uusi Power Quest, jossa Chity Somapala vokaaleissa, onkos tuota kukaan vielä kuullut, että onko laatua musiikissa hyvän laulajan lisäksi? Löytyi muuten tuossa eilen Vision Divinesta tutun Michelle Lupin uuden bändin Killing Touchin levy kuunteluun, aika mahtavalta kuulosti noin jo puolenlevyn verran kun ehdin iltasella kuuntelemaan, jos kiinnostaa jotakuta niin Myspacessa on muutama biisi tarjolla.
-
- Site Admin
- Posts: 2760
- Joined: Thu Aug 22, 2002 6:39 pm
- Location: Espoo
- Contact:
-
- Imperiumi Crew
- Posts: 980
- Joined: Thu Nov 03, 2005 7:40 am
- Location: Ylöjärvi
Re: Power metal
Niiltähän löytyy myös Myspacesta uusi veisu, ja hyvältä tuo kuulostaa. Euroopassahan tuo tulee julki vasta 25.3. Napalm Recordsin kautta, joten hetken saanee vielä odotella, että edes promoa saa kuultavaksi.Ice wrote:Nyt vissiin ilmestynyt se uusi Power Quest, jossa Chity Somapala vokaaleissa, onkos tuota kukaan vielä kuullut, että onko laatua musiikissa hyvän laulajan lisäksi?
Re: Power metal
Menee sarjaan "ihan jees". Bändin peruselementit siellä mukana on, mutta tuo biisi ei parilla kuuntelulla kauheasti iskenyt. Koko levyn kuulemista odotellen...mape wrote:Serenityn uusi video.
EDIT: Tuli muuten pari vk sitten Jaappanista tuo Pathfinderin levy ja on todettava, että kyllä toimii! Hienoa paisuttelua ja varsinkin nimibiisi on kaikessa eeppisyydessään huipputeos. Suosittelen! Mapen arviotahan oli tuolla.
-
- Posts: 731
- Joined: Fri Feb 17, 2006 5:43 pm
- Location: vaasa / Mustasaari
Re: Power metal
Moni täällä mollaa Land of The Free 2 ja Majestic levyjä. Itse olen Kai Hansenia fanittanut Walls Of Jerichosta lähtien ja täytyy myöntää Kaitsu paranee kuin viini vanhentuessaan! Nimittäin Majestic ja LOTF 2 ovat parhaat Gamma Ray ja Kai Hansenin tuotokset. Myös Hell Yeah!!! The Awesome Foursome – Live in Montreal DVD on todella mahtava kokonaisuus! Kaikki Gamma levyt hakkaa 100-0 parhaatkin klassikko Helloween albumit. Helloween silti on lähellä sydäntä ja Andi Deris on hyvä. Mutta Gamma Ray ja Kai Hansen on aivan toista luokkaa ihmisenä ja säveltäjänä kuin Weikath ja kumppanit. Gamma Ray ei ole pelkästään Power Metallia vaan yksinkertaisesti kuninkaallista melodista metallia! NP. To Mother Earth.
-
- Posts: 2859
- Joined: Wed Aug 28, 2002 7:11 am
- Location: Helsinki
- Contact:
Re: Power metal
Jaa, oli juuri tuo uusi biisi lisätty tuonne ja hyvältä tosiaan kuulosti. Ahaa, se Euroopan ilmestyminen oli vasta tuolloin, no piru, hankintaan se kai menee tuokin lätty. Uusi Hibriakin imestynyt jo Japanissa, mutta Euroopasta ei vielä edes tietoa... onko tämä yleinenkin suuntaus nykyään, hyvä musiikki tulee julki vain idässä?WildFire wrote:Niiltähän löytyy myös Myspacesta uusi veisu, ja hyvältä tuo kuulostaa. Euroopassahan tuo tulee julki vasta 25.3. Napalm Recordsin kautta, joten hetken saanee vielä odotella, että edes promoa saa kuultavaksi.Ice wrote:Nyt vissiin ilmestynyt se uusi Power Quest, jossa Chity Somapala vokaaleissa, onkos tuota kukaan vielä kuullut, että onko laatua musiikissa hyvän laulajan lisäksi?
-
- Posts: 1201
- Joined: Thu Aug 22, 2002 7:33 pm
- Location: Helsinki/Kajaani
- Contact:
Re: Power metal
Kyllä tässä ehkä tulikin se tärkein anti, voidaan jo hyvin puhua uskonnosta tuon koko vuodatuksesti jälkeen.Stårmbringer wrote:Mutta Gamma Ray ja Kai Hansen on aivan toista luokkaa ihmisenä ja säveltäjänä kuin Weikath ja kumppanit.

-
- Posts: 731
- Joined: Fri Feb 17, 2006 5:43 pm
- Location: vaasa / Mustasaari
Re: Power metal
No kyllähän näinkin voi sanoaBalm wrote:Kyllä tässä ehkä tulikin se tärkein anti, voidaan jo hyvin puhua uskonnosta tuon koko vuodatuksesti jälkeen.Stårmbringer wrote:Mutta Gamma Ray ja Kai Hansen on aivan toista luokkaa ihmisenä ja säveltäjänä kuin Weikath ja kumppanit.

-
- Posts: 1847
- Joined: Mon Mar 22, 2004 5:37 pm
- Location: Tampere, Hervanta
Re: Power metal
Niin omalla kohdallani voin kyllä sanoa, että lahjakkuus lähti Helloweenistä, kun Kai Hansen lähti kävelemään bändistä. No, toki Master Of The Rings on erinomainen levy, mutta sen jälkeen ei ole oikein Helloween jaksanut innostaa. Keikoille voi tosin eksyä vieläkin - kuuntelemaan niitä vanhoja biisejä.
-
- Posts: 1201
- Joined: Thu Aug 22, 2002 7:33 pm
- Location: Helsinki/Kajaani
- Contact:
Re: Power metal
Omalla kohdallani voin sanoa sitten, että se lahjakkuus kai käveli takaisin kun Andi Deris tuli Helloweeniin.heraklos wrote:Niin omalla kohdallani voin kyllä sanoa, että lahjakkuus lähti Helloweenistä, kun Kai Hansen lähti kävelemään bändistä. No, toki Master Of The Rings on erinomainen levy, mutta sen jälkeen ei ole oikein Helloween jaksanut innostaa.

-
- Posts: 638
- Joined: Thu Aug 22, 2002 8:20 pm
- Location: Tyranki
- Contact:
Re: Power metal
Mun mielestä toi Master Of The Rings on kyllä kokonaisuutena melko yliarvostettu levy. Huippubiisit "Sole Survivor" sekä "Where The Rain Grows" nyt on bändin parhaimmistoon helposti lukeutuvia, onhan noi Why:t, Perfect Gentlemanit, Still We Go:t, ja Egomiehet hyviä biisejä, mutta ainakin mun makuun löytyy myöhemmiltä levyiltä paljon parempiakin. Höpönpöppöäkin mahtuu sekaan.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Falconer - Armod
Kesäkuun alussa ilmestyy uusi Falconer. Kaissitä pittää jaksaa ruottiksikin kuunnella, voi tietysti olla vallan toimivakin yhdistelmä jo vaihtelunkin vuoksi.
Swedish metallers FALCONER will release their seventh album, "Armod", in Europe on June 3 via Metal Blade Records. The CD features 11 songs completely sung in Swedish and four bonus tracks that are said to be English versions of the bandmembers' favorite new songs.
"Armod" was once again recorded at KING DIAMOND guitarist Andy La Rocque's Sonic Train Studios in Varberg, Sweden during December and January. FALCONER states, "The recording and mixing process went smoother than ever before.
"The album is embracing the Swedish folk music to a greater extent than before making it sound slightly more down to earth.
"The music spans from acoustic songs with cello, flute and fiddle to songs with blast beats and really heavy riffing.
"As said before this is a 'one-time-only' album and does not define the future sound of FALCONER, but it was about time to pay full notice to the infuence that has always made us different. Now we have that out of our system!"
Songtitles set to appear on "Armod" include "O, Tysta Ensamhet", "Svarta Änkan", "Dimmornas Drottning" and "Herr Peder Och Hans Syster".
-
- Posts: 1122
- Joined: Tue Mar 08, 2005 4:27 pm
- Location: Helsinki
Re: Power metal
Jaa, minusta se on kokonaisuutena helvetin hyvä levy. Better Than Raw on vähän sellainen tylsä kokonaisuus... ja minusta jäikin Helloweenin viimeiseksi "hyväksi" levyksi.Germaniac wrote:Mun mielestä toi Master Of The Rings on kyllä kokonaisuutena melko yliarvostettu levy. Huippubiisit "Sole Survivor" sekä "Where The Rain Grows" nyt on bändin parhaimmistoon helposti lukeutuvia, onhan noi Why:t, Perfect Gentlemanit, Still We Go:t, ja Egomiehet hyviä biisejä, mutta ainakin mun makuun löytyy myöhemmiltä levyiltä paljon parempiakin. Höpönpöppöäkin mahtuu sekaan.
-
- Posts: 844
- Joined: Mon Jul 09, 2007 3:51 pm
Re: Falconer - Armod
Pääär Tyyssons döttar i veeengge...Jussi wrote:Kesäkuun alussa ilmestyy uusi Falconer. Kaissitä pittää jaksaa ruottiksikin kuunnella, voi tietysti olla vallan toimivakin yhdistelmä jo vaihtelunkin vuoksi.
Ei aiheuta kyllä täällä suunnalla minkäänlaista värinää. Itse en pidä ruotsin kieltä miellyttävänä kuultavana musiikissa enkä muutenkaan. Sääli, sillä herrojen edellinen ABAT oli varsin toimiva kokonaisuus.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Falconer - Armod
Varsin toimiva kokonaisuus niillä kahdella (ok, ltd) ruotsinkielisellä biisilläkin?Davy Jones wrote:Pääär Tyyssons döttar i veeengge...
Ei aiheuta kyllä täällä suunnalla minkäänlaista värinää. Itse en pidä ruotsin kieltä miellyttävänä kuultavana musiikissa enkä muutenkaan. Sääli, sillä herrojen edellinen ABAT oli varsin toimiva kokonaisuus.
Sitä paitsi tuo esimerkkaamasi on kansanlaulu, joten siinä mielessä väärä vertauskuva kun nyt ovat omia kappaleitaan esittämässä tällä tapaa (edellisen mainittu SSS on ainoa levytetty tällainen toistaiseksi) ja rankempiakin juttuja pitäisi olla mukana.
Tosin ei se noin yksinkertaistakaan ole: Chapters From a Vale Forlornin bonusbiisi En Kungens Man on myös folkkilaulu ja ihan mahtava! Noita traditionaaleja oli 4 biisin verran myös Northwindin bonuslevyllä, joten onneksi niitä ei nyt kuullakaan.
Jos HMP:n Eripura on aivan saamarin hyvä albumi suomeksi laulettuna niin ehkä tämäkin voisi Falconerilla onnistua? Kai joku Man Of The Hour tai Royal Galley toimisi riiksikin.
-
- Posts: 2859
- Joined: Wed Aug 28, 2002 7:11 am
- Location: Helsinki
- Contact:
Re: Power metal
^Suomea pystyn kyllä kuuntelemaan musassa kun musassa, mutta puhtasti laulettu ruosti saa kyllä oksentamaan aika nopeasti, ja nuo Falconerin edelliset ruotsiraidat on ollu aivan käsittämättömän hirveää, kertakuuntelu tuntuu jo itseraiskaukseslta, joten tuo levy tulee kyllä skipattua ja kaukaa. Harmi kun parhaimmillaan huikean hyvä bändi kyseessä.
Re: Power metal
Enpä tiedä kuuluuko varsinaisesti power-metal osioon, mutta hienoja uutisia Royal Huntin leiristä!
http://www.royalhunt.com
http://www.royalhunt.com
Meikäläisen kaikkien aikojen suurimpia suosikkilevytyksiäni ovat juuri nuo D.C. Cooperin aikaiset RH:n levyt. Saapa nähdä montako keikkaa tulevat tekemään. Settilistaankaan ei tuolta ajalta huteja voi tulla.After repeated requests from fans and concert promoters alike, ROYAL HUNT and their former lead singer DC COOPER mutually decided to reunite - for a very few selected dates – in order to perform the entire “Paradox” (their first concept album from 1997) and several of “everybody’s all-time favourite” songs from that period. For information about the shows keep an eye on the “Tour Dates” section.
-
- Site Admin
- Posts: 2760
- Joined: Thu Aug 22, 2002 6:39 pm
- Location: Espoo
- Contact:
Re: Power metal
Hienoja uutisia joo, mutta valitettavasti väliaikaisia. Ilman muuta toki joutuu raahautumaan jollekin noista "very selected" -keikoista.
-
- Imperiumi Assistant
- Posts: 200
- Joined: Fri Aug 23, 2002 1:06 pm
- Location: Milloin missäkin
- Contact:
Re: Power metal
Mahdunko mä sun matkalaukkuun?mape wrote:Hienoja uutisia joo, mutta valitettavasti väliaikaisia. Ilman muuta toki joutuu raahautumaan jollekin noista "very selected" -keikoista.
Re: Power metal
Väliaikasta joo, harmi kyllä. Japanissahan ne hienoimmat/isoimmat keikat näistä varmasti tulee olemaan. Toivottavasti tulisivat nyt edes hieman lähemmäksi, niin saattaisi reissua yrittääkin...mape wrote:Hienoja uutisia joo, mutta valitettavasti väliaikaisia. Ilman muuta toki joutuu raahautumaan jollekin noista "very selected" -keikoista.
DC Cooper facebookissa:"I hope you all can help out and spread the word. this endeavor will need as much support as ever has been needed from all of our friends. The Russian/Japan dates are secured at this point. Central europe is being scheduled right now. I want to Thank everyone for all of thier friendship and support over the years, and I hope this will make alot of you happy and excited for the upcoming future. "
-
- Posts: 53
- Joined: Mon Aug 26, 2002 5:42 am
Re: Power metal
Heitetääs vielä maininta tännekin URL-osion lisäksi...
Kun ainakin itseä on tympinyt jo hyvän aikaa nykypowerin suuntautuminen kliiniseen ja kosketinvoittoiseen menoon, niin pitihän sitä koittaa tehdä itse erilaista.
Burning Winter -yhtyeen tuore kaksibiisinen demo vähintäänkin sivuaa poweria ja tuo kehiin kitaravetoisempaa, draivikkaampaa ja perinnetietoisempaa otetta... http://www.burningwinter.com , saa tsekata.
Kun ainakin itseä on tympinyt jo hyvän aikaa nykypowerin suuntautuminen kliiniseen ja kosketinvoittoiseen menoon, niin pitihän sitä koittaa tehdä itse erilaista.
Burning Winter -yhtyeen tuore kaksibiisinen demo vähintäänkin sivuaa poweria ja tuo kehiin kitaravetoisempaa, draivikkaampaa ja perinnetietoisempaa otetta... http://www.burningwinter.com , saa tsekata.
-
- Posts: 646
- Joined: Fri Aug 23, 2002 6:02 am
- Location: Piispanristi
Re: Power metal
Ice wrote:^Suomea pystyn kyllä kuuntelemaan musassa kun musassa, mutta puhtasti laulettu ruosti saa kyllä oksentamaan aika nopeasti, ja nuo Falconerin edelliset ruotsiraidat on ollu aivan käsittämättömän hirveää, kertakuuntelu tuntuu jo itseraiskaukseslta, joten tuo levy tulee kyllä skipattua ja kaukaa. Harmi kun parhaimmillaan huikean hyvä bändi kyseessä.


Eli kyllähän tässä isoin odotuksin tulevaa Falconeria odotellaan. Toivotaan nyt että ei pahasti tarvitse pettyä.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: Power metal
Ei ollenkaan huonot lähtökohdat; tuo biisikaksikko on jo matkalla puhelimeen ja kommenttia varmaankin tulossa sitten myöhemmin, kunhan saan kuunneltua.Vilhelmus wrote:Heitetääs vielä maininta tännekin URL-osion lisäksi...
Kun ainakin itseä on tympinyt jo hyvän aikaa nykypowerin suuntautuminen kliiniseen ja kosketinvoittoiseen menoon, niin pitihän sitä koittaa tehdä itse erilaista.
Burning Winter -yhtyeen tuore kaksibiisinen demo vähintäänkin sivuaa poweria ja tuo kehiin kitaravetoisempaa, draivikkaampaa ja perinnetietoisempaa otetta... http://www.burningwinter.com , saa tsekata.
Noista samoista asetelmista, ei se niin mustavalkoista aikamme suhteen aina ole. Esimerkiksi Sinbreed ryskäsi viime vuonna kovinkin perinnesaksalaisesti, vaikka parissakin kohtaa tuleekin eräs RW kovasti mieleen. Mutta mitäs siitä, eihän kyseistä bändiä enää ole.
-
- Imperiumi Crew
- Posts: 980
- Joined: Thu Nov 03, 2005 7:40 am
- Location: Ylöjärvi
Re: Power metal
Uuh, enpä tiennyt, että Dreamtalen uusi lätty on jo noin loppusuoralla. Mielenkiinnolla odotellaan, edellinen oli kova.Imperiumi.net wrote:DREAMTALE''s 5th studio album "Epsilon" has now been mixed and mastering will begin tomorrow. Work has proceeded very quickly, as the recordings were done in the beginning of January. The tracks sound fresh, the guitar & keyboard solos are fantastic and the whole package seems to be a well-rounded effort!, say the band on its home page.
The album will be released in Japan on April 20th and in Finland on May 11th.
Here's the list of tracks (the final order has not been confirmed yet): Firestorm / Each Time I Die / Where Eternal Jesters Reign / Strangers' Ode / Mortal Games / Angel Of Light / Reasons Revealed / Lady Of A Thousand Lakes / Fly Away / March To Glory.
The first single from the album will be released in late February or early March.
Finnish shows are being booked for May at the moment, so far there are five confirmed shows, but more are booked all the time.
-
- Posts: 10669
- Joined: Wed Aug 28, 2002 5:10 pm
- Location: Oulu (Rollo)
Re: DREAMTALE
Johan tässä (ja meikäläisen julkaisun varmistumista, ettei käy Cardiantit) on tätä uutista huolestuneena pitkään odoteltukin, joten täällä ainakin yksi varma ostaja!
Noista kymmenestä kappaleesta minkään ei vain kestäne olla japsibonus, ainakin jos lukumäärää tuijotetaan?
Toivotaan myös parempaa tuotantoa kuin (ainoastaan sillä osa-alueella hiukan mättäneellä) Phoenixillä.
ns: Aquaria - Skies Of Amazonia
Noista kymmenestä kappaleesta minkään ei vain kestäne olla japsibonus, ainakin jos lukumäärää tuijotetaan?
Toivotaan myös parempaa tuotantoa kuin (ainoastaan sillä osa-alueella hiukan mättäneellä) Phoenixillä.
ns: Aquaria - Skies Of Amazonia