B L A S T-B E A T......
-
- Posts: 169
- Joined: Sun Sep 08, 2002 12:37 pm
- Contact:
-
- Posts: 497
- Joined: Mon Jan 05, 2004 10:03 am
- Location: Ratavartijan mökki
- Contact:
Jaa niin mitä helistimiä on liikaa? Pitäskö kundilla olla yksi 28" crashride mitä se runkuttelee sitten kaikenaikaa? Kyllä noita peltilöitä saa olla useampi kappale erilaista.Paljon mielekkäämmään kuulonenkin, kun ei sitä samaa pörinää kuulu jatkuvalla syötöllä, vaan välissä kaikenlaista kilkastusta ja efektiä. Ainakin meikäläisen mielestä.Ludicrous wrote:liikaa helistimiä. menee maku.Raikku wrote:Khyl toimii Predatory Acts livenä!
-
- Posts: 497
- Joined: Mon Jan 05, 2004 10:03 am
- Location: Ratavartijan mökki
- Contact:
-
- Posts: 497
- Joined: Mon Jan 05, 2004 10:03 am
- Location: Ratavartijan mökki
- Contact:
Gene = ylipäällikköRaikku wrote:Kyl meitsiki diggailee et on helistimiä, johtunee siitä ku oon aikamoinen Gene -fani! \,,/

mut erona tohon hakkintin vetoon on että ne genen jutut ei (aina..) oo noita fillejä jotka jauhetaan joka kerta kaikkien kolmen erikokosen splashin etc. "taikametsä"- lautasen kautta, vaan pohjaa enempi komppeihin, ja ennenkaikkea ridejen ja crashien käyttöön helistelymielessä.
Kompit komppeina ja fillit filleinä. (Tai no, ei oo pakko jos ei haluu.) Kukin tyylillään - tärkeintähän kuitenkin on, et tekee jotain? Tuo biisi nyt vaan vaati suoraviivaisia komppeja ja sekopäisiä (improvisoituja) fillejä. Kyllä mä viikko sitten vedin häissä puku päällä peruskomppia rideen koko biisin. Se sattui olemaan se juttu, jota kyseinen biisi vaati.
Kyllähän noi Häkkisen vedot ny nii äärimmäisen hienosti toimivat! Kilistimiä ei voi koskaan olla liikaa jos niitä vaan osaa käyttää riittävän maukkaasti oikeissa kohdissa. Variaatioita vetää myllytyksiä tomien ja kilkuttimien välillä on loputtomasti ja mun mielestä olis aika mautonta, jos yhteen biisin säveltäisi joka fillin täysin erihenkiseksi. Tuon biisin filleissä toistuu mun mielestä aika selkee "teema", mikä sit taas jossain toisessa biisissä saattaa olla täysin eri. Ja kyllähän Timppa noilla splasheilla yms. osaa tehdä paljon muutakin ku vetää jokaisen tomiryöpytyksen niiden kautta 

-
- Posts: 306
- Joined: Wed Feb 25, 2004 10:33 am
- Location: Tampere
- Contact:
Mitäs muuten tän laudan rumpilipalipokspoks-taiteilijat diggaa Brann Dailorista? Ite oon ihan lovena mieheen ja se kannuttaakin helvetin hyvin sekä röyhkeästi, eikä settikään päätä huimaa, olenko yksin mielipiteineni?
Pakko vaan kysyä kun en ole oikein kenenkään rumpalin kanssa ikinä miehestä jutellut, eikä kukaan heviukko ole ikinä miehen taitoja kommentoinut. Itse kun sen rumpsutuspätkää kyylii Blood Mountainin bonus dvdltä niin hirvittää mutta onko tämä koreilu vain harhaa? Kuin hyvin heviukoilta taittuis tollaset meisingit?
Pakko vaan kysyä kun en ole oikein kenenkään rumpalin kanssa ikinä miehestä jutellut, eikä kukaan heviukko ole ikinä miehen taitoja kommentoinut. Itse kun sen rumpsutuspätkää kyylii Blood Mountainin bonus dvdltä niin hirvittää mutta onko tämä koreilu vain harhaa? Kuin hyvin heviukoilta taittuis tollaset meisingit?
Diggaa! Dailorin vois ottaa esille vastalauseena tuohon hakkintin "Kompit komppeina fillit filleinä" -kommenttiin.Opa Boner wrote:Mitäs muuten tän laudan rumpilipalipokspoks-taiteilijat diggaa Brann Dailorista? Ite oon ihan lovena mieheen ja se kannuttaakin helvetin hyvin sekä röyhkeästi, eikä settikään päätä huimaa, olenko yksin mielipiteineni?


-
- Posts: 169
- Joined: Sun Sep 08, 2002 12:37 pm
- Contact:
Dylanilla on kyllä melkoinen tilanne. 16-vuotiaana arsenaalissa on Benny Grebin, Thomas Langin, Mike Manginin ja parin kymmenen muun rumpalin trademark-kikat. Toivottavasti kaveri jaksaa soveltaa niistä täysin omia juttujaan, tuossa soolossa kuulee aika selvästi muilta treenatut kikat vielä läpi. Vaikka eipä sitä kovin huonoksi asiaksi voi sanoa 

-
- Posts: 34
- Joined: Wed Apr 09, 2003 8:58 am
Kiitoksia linkistä! Ehkä hienoin rumpusoolo mitä oon koskaan nähny. Tuli katottua lähemmäs kymmenen kertaa putkeen. Perskeleen hienoja komppeja ja tekniikkaa, huhhuh. Oli kopiointia tai ei niin olipahan jätkällä taitoa. Oliko tyyppi oikeasti 16 vuotias?Lettu wrote:http://www.youtube.com/watch?v=bHDjGtj18X0
16 Vuotias sälli. parista minasta eteenpäin kohtalaista älyttömyyttä. Menee nyt vähän copypasteiluks mutta menkööt. Ei saatana...
Lettu wrote: http://www.youtube.com/watch?v=bHDjGtj18X0
16 Vuotias sälli. parista minasta eteenpäin kohtalaista älyttömyyttä. Menee nyt vähän copypasteiluks mutta menkööt

Käsittämätöntä. Toi keppiakrobatia oli jotain överiä. Onkohan toi jätkä lukittuna 24 h treenikselle, vai mistä tollasia 16 VUOTIAITA voi tulla? Ihan järjettömän kovaa vetoa. Kaikki pahimmat lickit hallussa.


-
- Posts: 40
- Joined: Mon Aug 26, 2002 9:18 am
- Location: Lahti
- Contact:
Älähän ny, sehän pudotti jumalauta kapulansa! Total N00b!!11DrumHead wrote:Lettu wrote: http://www.youtube.com/watch?v=bHDjGtj18X0
16 Vuotias sälli. parista minasta eteenpäin kohtalaista älyttömyyttä. Menee nyt vähän copypasteiluks mutta menköötMyydään Ludarin tuplasetti.
Käsittämätöntä. Toi keppiakrobatia oli jotain överiä. Onkohan toi jätkä lukittuna 24 h treenikselle, vai mistä tollasia 16 VUOTIAITA voi tulla? Ihan järjettömän kovaa vetoa. Kaikki pahimmat lickit hallussa.![]()
-
- Posts: 34
- Joined: Wed Apr 09, 2003 8:58 am
-
- Posts: 145
- Joined: Tue Nov 01, 2005 12:35 pm
- Location: Turku
- Contact:
Kaverin nopeutta en mene kiistämään, mutta Brodequin on varsin kuiva yhtye ja Engman kuivahko kannuttaja. Ei siinä mitään jos yrittää erottua massasta, mutta yhtyeen trademark "wall of sound"-suhinatuotanto vetää jo hieman yli... heh brutaalin Death Metalin Ildjarn.JussiW wrote:Jos nyt vielä puhutaan rivakasta pläästistä, niin mielestäni John TÄSSÄ, on suhteellisen sutjakka kaveri.
ps. ja se on muuten Jon eikä John

Jos tää ei oo vielä tullu esille ni viimeistään nys: Sam Woodyard. Vaikka tosta ei tiedä testaako se rumpujen kestävyyttä vai mitä, mut silti noi kädet kelpais grindaamisen kyl.
-
- Posts: 145
- Joined: Tue Nov 01, 2005 12:35 pm
- Location: Turku
- Contact:
Jep oikeassa olet. Ei tullut kiinnitettyä huomiota vuosilukuun, my bad, mutta eipä Chadkaan mikään kovin mielikuvituksellinen jätkä ole siis.Nightrealm^2 wrote:Eiks toi ole vieläpä Chad "captain killdrums" Walls eikä Engman.Ehrsatzmessiah wrote:Kaverin nopeutta en mene kiistämään, mutta Brodequin on varsin kuiva yhtye ja Engman kuivahko kannuttaja. Ei siinä mitään jos yrittää erottua massasta, mutta yhtyeen trademark "wall of sound"-suhinatuotanto vetää jo hieman yli... heh brutaalin Death Metalin Ildjarn.JussiW wrote:Jos nyt vielä puhutaan rivakasta pläästistä, niin mielestäni John TÄSSÄ, on suhteellisen sutjakka kaveri.
ps. ja se on muuten Jon eikä John
-
- Posts: 169
- Joined: Sun Sep 08, 2002 12:37 pm
- Contact:
Kuten jotku varmasti ovat jo huomanneet, Hate Eternal julkisti uuden rumpalinsa. Jade Simonetto on nimi ja ilmeisesti mies tunnetaan myös nimellä ironcobraman (vaikkakin soittaa nykyään Eliminatoreilla)
-
- Posts: 106
- Joined: Thu Oct 27, 2005 7:07 am
- Location: paska kaupunni
siinä teille blastbeattia prkl!
Taitaa kyllä olla jo vanha linkki mutta ajattelin laittaa silti..
Hemmo paukuttaa Nilen Sacrifice Unto Sebek- biisissä 256 bpm temmolla kuudestoistaosia bassareilla. Tekeekö joku muu perässä, hä?
EDIT: On tuosta Kolliaksen Georgesta aika monta linkkiä tännekin copypastettu mutta on se kyllä kova jätkä!!
Taitaa kyllä olla jo vanha linkki mutta ajattelin laittaa silti..
Hemmo paukuttaa Nilen Sacrifice Unto Sebek- biisissä 256 bpm temmolla kuudestoistaosia bassareilla. Tekeekö joku muu perässä, hä?
EDIT: On tuosta Kolliaksen Georgesta aika monta linkkiä tännekin copypastettu mutta on se kyllä kova jätkä!!
-
- Posts: 169
- Joined: Sun Sep 08, 2002 12:37 pm
- Contact:
En kyenny hillittemään itteäni odotellessa Candlelightin tai Metal Bladen liikkuja, vaan lonkeroin itelleni In Battlen ja Aeonin uudet. Kyllä Nils-poika pistää taas melkoisen kivaa niittoa peliin. Mutta parastahan asiassa on, että bänditkin pistävät parastaan ja kokonaisuudet toimivat kuin ne kuuluisat hirvet, huhhuh